Cukor a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť
21
Jan
2020
Mienka o cukre sa v priebehu rokov neustále mení. V minulosti sa cukor tešil mimoriadnej obľube, no v súčasnosti je považovaný za „biely jed“. Pred tým, než si vytvoríte svoj názor, toto všetko by ste o cukre mali vedieť.
Sacharidy sú nevyhnutnosť pre život
Nie je cukor ako cukor. Sacharidy sú pre život doslova nevyhnutnosťou. Glukóza, ktorá predstavuje najjednoduchší cukor, vyživuje každý jeden orgán v našom tele. Bez nej by orgány nemali dostatok energie na svoje fungovanie. Sacharidy sú teda najdôležitejším zdrojom energie a zabezpečujú správne fungovanie mozgu. Potrebujeme ich, ale len v obmedzenom a zdravom množstve.
Koľko sacharidov denne prijať?
Odporúčanú dennú dávku sacharidov tvorí u žien 25 g a u mužov je to približne 38 g. Realita je však iná, a ak nedodržiavame zdravú stravu a presne nesledujeme tabuľky zloženia potravín, prijímame cukrov oveľa viac.
Čo môže spôsobiť prebytok či nedostatok cukru v našom tele?
Ak dodáme telu viac cukru, ako potrebuje, cukor, ktorý je navyše, sa začne premieňať na tuk a postupne ukladať. Dlhodobý prebytok cukru teda vedie k priberaniu a následnej obezite, ktorá so sebou nesie množstvo ďalších zdravotných ťažkostí. Nebezpečným tukom sa obaľuje aj pečeň, čo môže ohroziť jej ďalšie fungovanie. Obezita tiež spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia, či dokonca cukrovku.
Nebezpečný však môže byť aj nedostatok sacharidov. Dlhodobý nedostatok sacharidov vedie k vyčerpanosti a únave. Mozog, ktorý nemá dostatok glukózy môže spôsobiť úpadok do bezvedomia. Obyčajná cukrová kocka teda môže zachrániť pred náhlym vyčerpaním organizmu.
Cukor pomáha pri depresiách a stavoch úzkosti
Cukor v našom mozgu vyvolá liečivú reakciu. Mozog začne produkovať hormón dopamín, ktorý nás robí šťastnejšími. Cukor môže teda poslúžiť ako jednoduchá a rýchla forma terapie, ktorú by ste nemali využívať pravidelne. Hrozí vám totiž závisloť.
Závislosť na cukre
Na chutné sa rýchlo zvyká. Chuť na sladké sa ľahko prehlbuje my sa stávame závislými. Náš mozog si zvykne na krátkodobú eufóriu, ktorá sa po vyprchaní mení na zlé nálady, a preto chceme cukru stále viac. Je dokonca preukázané, že závislosť na cukre je silnejšia ako na alkohole či cigaretách. Preto by ste naozaj nemali prijímať veľké množstvá cukru.
Cukor zvyšuje tlak
Sacharidy tiež zvyšujú krvný tlak. Ak patríte k osobám majúcim nízky tlak, cukor vám pomôže. V opačnom prípade má negatívny efekt a môže zaťažiť srdce.
Cukor spôsobuje akné a urýchľuje starnutie pleti
Ak chcete mať peknú pleť, s konzumáciou cukru by ste mali byť opatrní. Cukor spôsobuje vo vyšších dávkach nepríjemné akné a rýchlejší vznik vrások. Zodpovedný za starnutie pleti je prebytočný cukor v krvi, ktorý sa naviaže na vlákna kolagénu, zabezpečujúce pružnosť pokožky. Tie sa po takomto naviazaní stávajú menej elastické a tiež menej odolné voči slnečnému žiareniu.
Cukor môže spôsobiť zubný kaz
Nie je mýtus, že cukor spôsobuje zubný kaz. Sladké majú vo veľkej obľube aj baktérie v našich ústach a ich počet pôsobením cukru rastie a spolu s ním, aj riziko vzniku zubného kazu. Odporúča sa preto umyť si zuby hneď po skonzumovaní sladkostí a samozrejme obmedziť konzumáciu cukrov.
Ako si zdravo osladiť život?
Ako sme spomenuli v úvode, cukor v zdravej forme a miere je nevyhnutný pre fungovanie organizmu. Ak si chcete osladiť jedlo, nahraďte biely cukor umelým sladidlom alebo stéviou. Ak si naozaj potrebujete dať niečo sladké, urobte tak radšej cez deň a pred cvičením. Vtedy prebytočnú energiu spálite fyzickou aktivitou.
Nezabúdajte tiež sledovať svoju dennú dávku cukru a snažte sa nepresiahnuť odporúčané množstvo. Ak ste ale cez deň prijali príliš malé množstvo cukru, určite jeho dávku doplňte a zabezpečíte tak správne fungovanie vášho organizmu.
Nezabúdajte však na to, že počas dňa prijímame cukor v rôznych potravinách - nie su to vždy sladké jedlá. Sacharidy obsahuje aj múka, ryža, cestoviny, strukoviny, zelenina a podobne sú tiež zdrojom cukrov, a aj tento cukor treba rátať do odporúčaného denného príjmu.
Ak chystáte oslavu alebo len máte chuť na sladkú pochúťku, pripravte si ju doma. Existuje množstvo zdravých, sladkých receptov, vďaka ktorým si prísun sacharidov ustrážite. Navyše viete, čo vaše dobroty obsahujú a nemusíte sa tak obávať ani iných, nezdravých ingrediencií.
Populárne príspevky
20
Jan
2020
Prečo sú proteíny dôležité?
pred 1769 dňami
08
Jul
2020
Tréningový plán na chudnutie pre ženy - ako sa…
pred 1599 dňami
20
Jan
2020
Ako zlepšiť regeneráciu po tréningu
pred 1769 dňami
21
Jan
2020
Laktózová intolerancia u športovcov
pred 1768 dňami
21
Jan
2020
Cukor a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť
pred 1768 dňami